
Peter Bäckström om EEN – ”Ett finmaskigt nätverk där vi riktar ansträngningar precist”
Peter Bäckström, affärsutvecklare hos EEN Västerbotten som Uminova Innovation är värdorganisation för, har arbetat för Enterprise Europe Network sedan starten 2008. Han har hjälpt oräkneliga västerbottniska företag att lyckas utomlands. Vad driver honom? Och vilket är hans bästa tips till företag med internationella ambitioner? Vi frågade honom.
Drivkrafter talas det mycket om inom startupvärlden. Vilken är din?
– Alla möten med spännande människor i kombo med den dynamiska och internationella miljön. Att få hjälpa svenska företag att utforska, växa och etablera sig på internationella marknader är otroligt givande. EEN Sverige erbjuder en plattform där jag kan använda mina kunskaper och erfarenheter för att göra en verklig skillnad för företagare och entreprenörer. Det är också stimulerande att vara en del av ett nätverk som ständigt utvecklas och anpassar sig till nya utmaningar och möjligheter.
Du har beskrivit jobbet som unikt på ett sätt. Hur?
– Jag gjorde en gästföreläsning på Handelshögskolan vid Umeå Universitet och skulle beskriva mitt jobb och en typisk arbetsdag. Då slog det mig att mixen av olika branscher, utvecklingsfaser och kulturer gör jobbet unikt. Det handlar mycket om ”connecting the dots” och “connecting people”. Alltså att se sambanden som kan skapa ett större värde och sedan sammanföra människor som kan leda till nya magiska samarbeten och affärer. Att jobba med EEN är ett ständigt lärande och utforskande.
Så, vad exakt gör du på dagarna?
– Tonvikten ligger på att ge rådgivning och stöd till då framför allt innovativa startups och scaleups. Jag hjälper dem att utforska nya marknader, hitta internationella partners, nya tekniska lösningar och att navigera i EU:s innovationsekosystem och koppla ihop dem med andra relevanta ekosystem globalt. Jag åker regelbundet på internationella mässor och matchmakingevents, inte sällan tillsammans med svenska företag. I en mening skulle jag säga att min roll är att hjälpa företagare att effektivare utforska och expandera in på nya marknader. Ungefär så.
Vad är det som utmärker EEN om du behöver välja en sak?
– EEN är ett mycket finmaskigt nätverk uppbyggt på regionala partners, vilket betyder att vi som arbetar i nätverket kan rikta våra ansträngningar mot en specifik region eller stad. Detta förutsätter så klart att hemläxan är gjord innan så vi vet om vi ska sikta på Köln i Tyskland eller Graz i Österrike, i stället för Lyon i Frankrike.
Du har nyligt kommit hem från Hannovermässan där du bland annat teamat med Vinnova för att synliggöra samarbetsmöjligheter med svenska företag. Vad jobbar du på nu?
– Nu är det mycket förberedelser för höstens internationella aktiviteter för att fortsätta att bygga och stärka relationer med internationella partners och identifiera nya affärs- och samarbetsmöjligheter för svenska företag.
Ditt bästa tips till företagare med internationella ambitioner?
– Att noggrant förbereda dig innan du tar steget ut på den internationella marknaden. Göra en grundlig marknadsanalys, förstå de kulturella och juridiska skillnaderna, och bygga ditt eget lilla ekosystem av lokala kontakter. Ha en tydlig strategi och mål för internationaliseringen, men samtidigt vara flexibel och anpassningsbar under resans gång. Vill du ha hjälp, kontakta EEN Sverige.